Home Back

17. KARJERA - NE KLIŪTIS LAIMINGAM ŠEIMOS GYVENIMUI

Pristato: Latvijos profesinių sąjungų konfederacija, Latvija

Pašnekovė: Solvita B.

Pristatymo pobūdis: apibendrintas interviu

Pristatytos darbo ir šeimos derinimo priemonės:

  • nėščių moterų priežiūra

  • lankstus darbo organizavimas

  • mokymai darbuotojams, grįžtantiems į darbą po pertraukos dėl šeimyninių priežasčių

  • pertrauka karjeroje

  • kita (kolektyvinė sutartis)

Solvita dirba “Valmiera stiklo” kompanijoje planavimo inžiniere. Šioje kompanijoje ji pradėjo dirbti buhaltere 2002 metais, 2004 metais tapo ekonomiste, o nuo 2005 metų ji dirba planavimo inžiniere.

Solvitai yra labai svarbu dirbti lanksčiu darbo grafiku, kadangi ji augina du sūnus, kuriems būtina priežiūra. Šiuo metu ji yra vaiko priežiūros atostogose. Iki išėjimo vaiko priežiūros atostogų ji turėjo kruopščiai planuoti savo darbo laiką taip, kad iš ryto spėtų savo vyresnį sūnų nuvežti į darželį, o savo asmeninius reikalus sutvarkyti taip, kad pasiimtų vaiką iš darželio iki šeštos valandos vakaro. Ji yra labai patenkinta darbe nustatytomis taisyklėmis, kadangi ji dirba nuo 7.40val. iki 16.10 val. Pasak Solvitos, toks darbo grafikas buvo numatytas kompanijoje dar prieš jai ateinant į darbą.

Kadangi šeima turi tik vieną mašiną, tiek Solvitai, tiek jos vyrui svarbu susiplanuoti savo darbo laiką. Solvitos diena prasideda kartu su savo vyru vežant vaiką į darželį, po to vyras nuveža Solvitą į darbą ir tuomet pats važiuoja į savo darbovietę. Miestelyje taip pat važinėja autobusai, kurių grafikai sudaryti pagal kompanijos darbo laiką taip, kad kiekvienas kompanijos darbuotojas galėtų atvykti į darbovietę ir išvykti iš jos jiems patogiausiu metu. Kadangi darbovietė yra Valmieros pakraštyje, darbdavys susitarė su savivaldybe dėl autobusų grafiko suderinimo su kompanijos darbo laiku.

Kompanijos vadovybė visada padėdavo Solvitai susirgus vaikui, pakeičiant ją kitu darbuotoju. Pagal Latvijos darbo kodeksą, Solvita arba jos vyras, susirgus vaikui, gali pasilikti su sergančiu vaiku namuose.

Kompanijoje galioja nerašytos taisyklės, kad vaiko priežiūros atostogose esantis darbuotojas turi pastoviai domėtis kompanijos veikla (pvz., teiraujantis telefonu ar aplankant bendradarbius). Tokiu būdu sugrįžus į darbą darbuotojams yra lengviau vėl įsilieti į kompanijos gyvenimą.

Pagal kolektyvinę sutartį darbuotojui priklauso viena laisva apmokama diena santuokos proga (jeigu tuokiasi pirmą kartą) ir vienas apmokamas laisvadienis, gimus vaikui. Darbdavys dalinai padengia vasaros stovyklas savo darbuotojų vaikams, sumoka vienkartinę išmoką gimus vaikui.

Darbdavys taip pat organizuoja Kalėdų šventes savo darbuotojų vaikams, skiria išmokas tiems darbuotojams, kurių vaikai pradeda eiti į mokyklą. Tam, kad sustiprintų darbuotojų kolektyvą, darbdavys finansuoja vasaros sportinius žaidimus, kuriuose darbuotojai gali dalyvauti kartu su savo šeimomis. Taip pat, jeigu įmonė gali sau leisti, darbdavys organizuoja didelę Kalėdų šventę darbuotojams ir jų šeimoms. Solvitos manymu, vienas iš svarbiausių dalykų, kuriuos finansuoja darbdavys, yra privaloma sveikatos patikra prieš darbuotojui pradedant dirbti kompanijoje bei kasmetinės sveikatos patikros. Be to, įmonė, priklausomai nuo išdirbto joje laiko, pilnai ar dalinai padengia sveikatos draudimą. Darbuotojai yra apdraudžiami nuo nelaimingų atsitikimų darbe. Solvitos nuomone, labai svarbu yra tai, kad įmonė rūpinasi savo buvusiais darbuotojais, kurie gali nusipirkti draudimo polisų su daline įmonės finansine parama.

Kartą per metus tiesioginis vadovas atskirai su kiekvienu darbuotoju aptaria jo darbo sąlygas, ateities planus, profesinių įgūdžių lavinimą ar pasiūlymus. Labai svarbu, kad kiekvienas darbuotojas būtų išgirstas ir įtrauktas į kasdienes darbo veiklas.

Kolektyvinėje sutartyje yra numatyta ir daugiau svarbių dalykų, susijusių su darbo ir šeimos suderinamumo klausimais: