Home Back

3. AKTYVI DARBUOTOJA IR DVYNUKŲ, VIENAS KURIŲ TURI SPECIALIŲJŲ POREIKIŲ, MAMA

Pristato: Suomijos profesinės sveikatos institutas, Suomija

Pašnekovė: Nina K.

Pristatymo pobūdis: apibendrintas interviu

Pristatytos darbo ir šeimos derinimo priemonės:

  • vaikų priežiūros paslaugos

  • motinystės, tėvystės bei vaiko priežiūros atostogos

  • kita (su darbu susijusi sveikatos reabilitacija)

Keturiasdešimt vienerių metų vieniša mama Nina gyvena Helsinkyje ir augina du sūnus. Ji yra įgijusi verslo administratorės specialybę ir dirba kontrolieriaus asistente bei vyriausiąja buhaltere tarptautinėje farmacijos kompanijoje. Jos pareigos yra labai atsakingos, darbo krūvis didžiulis, nes tenka dirbti tiek kompanijos pagrindiniame biure, tiek kompanijos filialuose Helsinkyje. Be to, visos jos užduotys turi būti atliktos laiku pagal griežtai nustatytus terminus.

Abu Ninos berniukai yra identiški dvyniai, jiems yra po 10,5 metų. Vienas iš berniukų, vardu Marcus, serga cerebriniu paralyžiumi. Jis negali vaikščioti be kito žmogaus pagalbos ir naudojasi invalido vežimėliu. Marcus ir jo brolis Niclas, kaip ir dauguma dvynių, puikiai sutaria.

Gimus berniukams Nina nedirbo metus laiko, nes buvo motinystės, o vėliau motinystės/tėvystės atostogose. Kai tik baigėsi motinystės/tėvystės atostogos, ji iškart grįžo į darbą. Berniukų tėtis išnaudojo minimalų tėvystės atostogų dienų skaičių. Prieš dešimtmetį tėvai nebuvo tokie aktyvūs naudodamiesi jiems skirtomis tėvystės atostogas.

Suomijoje vienas iš tėvų, auginančių vaiką su specialiaisiais poreikiais iki 18-os metų, gali dirbti nepilną darbo laiką: sutrumpintą darbo dieną arba savaitę. Kol vaikas baigs pirmą mokslo metų semestrą, vienas iš tėvų taip pat gali dirbti nepilną darbo laiką. Darbo laiko trumpinimas yra darbdavio ir darbuotojo susitarimo reikalas, o prarasta alga yra dalinai kompensuojama.

Šis susitarimas niekada nebuvo labai populiarus Suomijoje. Tas pats buvo ir Ninos atveju– grįžusi į darbą ji pradėjo dirbti pilną darbo dieną. Darbo valandų sumažimas Ninai nebuvo išeitis. Save Nina apibūdina labiau kaip asmenį, kuris nuolat pirmauja, negu kaip „motinišką“ žmogų. Geras atlyginimas, karjeros galimybės daug iššūkių turinčioje darbinėje aplinkoje ją stipriai motyvavo grįžti į savo darbą- ji to labai norėjo.

Ninai buvo lengva šnekėti apie savo šeimą darbovietėje, nes tiek darbdavys, tiek kolegos suprato jos situaciją ir pritarė jos siekiams. Vis dėlto, Nina ypatingų reikalavimų (dėl šeimos ir darbo suderinamumo) savo darbovietei nekėlė.

Ninai dažnai užduodamas klausimas, ar jai sunku suderinti įsipareigojimus šeimai ir darbui. Ji vertina save kaip stiprią moterį ir didžiuojasi galėdama suderinti daug pastangų reikalaujantį darbą bei sudėtingą šeimos situaciją.

Darbas Ninai daug reiškia, ji atsigauna būdama su kitais suaugusiais darbo metu bei džiaugiasi galėdama padėti savo kolegoms darbiniuose reikaluose, pati gaudama patarimų iš savo kolegų. Nina labai vertina savo darbą ir mano, kad atlikti priskirtas užduotis jai gerai sekasi.

Suderinti įsipareigojimus darbui ir šeimai Ninai iš dalies padėjo ir aukštos kokybės vaiko priežiūros sistema Suomijoje. Jai grįžus į darbą, sūnums visą dieną teikiama vaikų priežiūra – šias paslaugas teikia vietos savivalda. Prieš pradėdami lankyti pradinę mokyklą, jos vaikai taip pat dalyvavo ikimokykliniame ugdyme. Ninai buvo labai naudinga tai, kad rytais ir popietėmis per pirmus dvejus metus ugdymo įstaigose berniukai dalyvaudavo veiklose, prižiūrimi specialistų. Šis susitarimas leido Ninai dirbti visą darbo dieną.

Vieno tyrimo duomenys parodė, kad kokybiškos dienos priežiūros paslaugos ankstyvame vaiko amžiuje gali būti naudingos jo vystymuisi bei gerovei. Nina tam labai pritaria, nes abu jos sūnūs gavo daug naudos iš teikiamų aukštos kokybės vaiko priežiūros paslaugų. Naudinga tai, kad vaikai bendraudavo mažose grupėse, juos supo draugiška aplinka, dėl to ir neprailgdavo dienos. Pasibaigus užsiėmimams vaikų priežiūros įstaigoje namo dvynukus parveždavo Ninos tėvai.

Retkarčiais Nina jaučia nuovargį ir stresą, ypač kai dėl specialiųjų Marcus poreikių reikia tvarkyti dokumentus pašalpoms ar kompensacijoms gauti. Vis dėlto į ateitį žvelgia gana optimistiškai. Jau dabar, kai berniukai šiek tiek paaugo, ji jaučia palengvėjusią „globos naštą“.